Місцеві бюджети на 2025 рік: як в обласних центрах залучали громадян до процесу прийняття рішень

28 грудня 2024, 9:25

Прийняття місцевих бюджетів є важливим етапом у фінансовому плануванні та розвитку українських громад, особливо в умовах воєнного стану. Експерти Громадського Партнерства “За прозорі місцеві бюджети!” традиційно на завершення року проаналізували процес затвердження бюджетів у містах обласного значення на 2025 рік.

Подібний моніторинг здійснювався щодо прийняття бюджетів на 2022-й, 2023-й, 2024-й роки.

Третій рік поспіль місцеві бюджети ухвалюються в умовах повномасштабного вторгнення. Війна внесла корективи в традиційні механізми фінансового планування, додала нові підходи до управління бюджетними ресурсами. Більшість громад, незважаючи на складні умови, адаптувалися до нового формату і стали більш гнучкими у прийнятті рішень, орієнтуючись на пріоритети, що відповідають вимогам часу. Проте це не означає, що варто “звикати” до таких умов, а все ж таки повертатися до таких норм як середньострокове планування та взаємодія з громадськістю на всіх стадіях бюджетного процесу.

За даними міністра фінансів України Сергія Марченка, у рамках бюджетного процесу-2025 фінансові ресурси місцевих бюджетів становитимуть:

  • надходження від загальнодержавних та місцевих податків очікуються на рівні 519,7 млрд грн. Серед них найбільшу частку забезпечує податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) – 281,0 млрд грн, включаючи додаткові 4% ПДФО, що забезпечать 12,2 млрд грн;
  • базова дотація підвищиться на понад 20% до 25,5 млрд грн, а реверсна дотація сприятиме більш ефективному розподілу ресурсів між регіонами. При цьому з бюджетів прифронтових територій не перераховуватиметься реверсна дотація (593,7  млн грн).

Які міста не мають ухваленого фінансового документа на 2025 рік?

Місцеві бюджети затверджуються рішенням відповідної місцевої ради не пізніше 25 грудня року (включно), що передує плановому. Варто додати, що в громадах, де створено військові адміністрації, повноваження щодо складання та прийняття місцевого бюджету, внесення в нього змін, забезпечення виконання належать очільникам цих військових адміністрацій.

За результатами моніторингу офіційних сайтів 23 міських рад обласних центрів та м.Києва, лише в Чернігові не вдалося знайти інформації про затвердження бюджету на 2025 рік у визначений законом термін. В 22 обласних центрах бюджет затвердили до 25 грудня, в Полтаві - лише 27 грудня.

Станом на 27 грудня 2024 року не оприлюднено  розпорядження начальника Чернігівської міських військових адміністрацій. Як і минулого року, проєкт рішення “Про схвалення пропозицій проєкту бюджету Чернігівської міської територіальної громади на 2025 рік” був підтриманий виконавчим комітетом міської ради ще 6 грудня. Наразі, за словами начальника Чернігівської міської військової адміністрації Дмитра Брижинського, документ перебуває на розгляді у МВА.

У місті Полтава є своя традиція: приймати бюджет після 25 грудня. Така тенденція зберігається останні чотири роки. Не встигли прийняти бюджет до встановленого строку і в цьому році. Однак все ж на засіданні сесії 27 грудня, що тривало понад 8 годин, полтавські депутати ухвалили міський бюджет на наступний рік.

За загальним обсягом запланованих доходів найбільші бюджети (понад 10 млрд грн) ухвалили у містах Київ, Дніпро, Харків, Львів та Одеса. Найменший бюджет у міста Сіверськодонецьк - близько 500 млн грн.

Залучення громадян до бюджетного процесу: чи на часі?

При формуванні заходів щодо складання проєкту бюджету та залучення до цього процесу громадян владі варто поєднувати декілька інструментів: 

  1. Інтернет-платформи та цифрові інструменти

Наразі багато людей можуть бути фізично відірваними від можливості брати участь у традиційних формах бюджетних обговорень, й цифрові платформи можуть стати важливим інструментом. Програмне забезпечення для громадських консультацій, онлайн-опитування, публікація бюджетів у відкритому доступі можуть допомогти громадянам бути залученими.

2. Спрощення процесу участі

Залучення громадян до бюджетного процесу повинно бути простим і доступним. Оскільки багато людей мають проблеми з доступом до інформації або перебувають за межами громади, важливо зробити процес участі зручним і зрозумілим.

3. Інформування про пріоритети бюджету

Громадяни повинні бути поінформовані про те, чому ті чи інші пріоритети обираються в умовах війни. Прозорі пояснення, що стосуються фінансування оборони, підтримки ВПО, відновлення інфраструктури, можуть допомогти сформувати розуміння і підтримку населення.

Цього року в 16 з 24 містах обласних центрах застосовувалися окремі механізми або їх елементи щодо залучення громадян до бюджетного процесу-2025. Як саме органи місцевого самоврядування намагалися залучати громадян - читайте далі.

4. Бюджетні слухання

Громадські слухання з обговорення проєктів Програми економічного і соціального розвитку міської територіальної громади та бюджету на 2025 рік провели у Вінниці. Крім цього, основний фінансовий документ громади презентували на зустрічах з представниками бізнесових кіл, освіти, охорони здоров’я, культури, мистецтва та спорту, інститутів громадянського суспільства та обговорили з Радою підприємців міста Вінниця. За те, щоб рекомендувати депутатам міськради ухвалити проєкт бюджету громади та проєкт програми розвитку на наступний рік проголосували «за» 188 учасників слухань, «проти» — одна людина, «утрималися» від голосування — двоє учасників.

У Чернівцях бюджетні слухання щодо проєкту бюджету відбулись офлайн у міській раді. На сайті ради було оприлюднено проєкти бюджетних документів та презентація. За результатами громадських слухань радою оприлюднено протокол з ухваленими рішеннями, список присутніх учасників, реєстр пропозицій, що надійшли до проєкту бюджету та резолюцію громадських слухань.

Громадські слухання щодо проєкту бюджету та ПСЕР на 2025 рік у Вінниці. Фото: видання "20 хвилин"

5. Обговорення, консультації та збір пропозицій громадськості щодо проєкту бюджету

У Дніпрі було оголошено про проведення бюджетних слухань щодо проєкту бюджету, проте за змістом заходу він більше відповідає обговоренням. Адже за результатами онлайн-конференції не було прийняття рішення присутніх щодо проєкту, що притаманно слуханням. Однак, варто додати, що відповідно до розпорядження міського голови у відповідь на ініціативу про проведення громадських слухань в місті 4 січня 2025 року проведуть слухання з питань бюджету міста.

У Житомирі провели електронні консультації з громадянами. На сайті міста було оприлюднено проєкт бюджету, до якого протягом двох тижнів збирали пропозиції на електронну пошту ради. Хоча міська рада має досвід складання звітів про отримані пропозиції, наразі на сайті міста не оприлюднено звіт про враховані або відхилені пропозиції громадян.

На сайті Київської міської ради крім консультацій з КМДА щодо напрямів розподілу коштів, вдалося знайти інформацію щодо проведення консультацій з громадськістю департаментом будівництва та житлового забезпечення ради щодо пріоритетності та доцільності реалізації конкретних заходів, які планується включати до бюджетних запитів на 2025 та 2026-2027 роки.

Електронні консультації з громадянами проводять і у Кропивницькому. Попри те, що бюджет громади затвердили ще 17 грудня, збір пропозицій до проєкту бюджету тривав до 27 грудня.

Публічні консультації в онлайн та офлайн форматі щодо проєкту бюджету відбулись і в Луцьку. З жителями обговорили напрями бюджету в залі міської ради, також збирали пропозиції та зауваження громадян за допомогою платформи EDEM.

У Львові у міській раді відбулась публічна презентація та обговорення проєкту бюджету, за яким можна було спостерігати онлайн. Також в місті організували електронні консультації зі збором пропозицій та зауважень громадян, які тривали 10 днів.

У Миколаєві в форматі відеоконференції відбулися бюджетні слухання щодо обговорення проєкту бюджету на 2025 рік з трансляцією на Youtube каналі Миколаївської міської ради. На сайті також оприлюднено протокол бюджетних слухань.

Протягом тижня в Сумах тривали електронні консультації щодо проєкту бюджету та проєкту Програми економічного і соціального розвитку територіальної громади на 2025 рік. Свої пропозиції та зауваження громадяни могли надсилати шляхом заповнення відповідної онлайн-форми. На сайті ради оприлюднено інформацію про їх результати та окремим додатком - інформація про розгляд кожної пропозиції з прийнятим рішенням щодо неї. 

Бюджетні слухання в онлайн-форматі обговорення проєкту бюджету на 2025 рік відбулись і в Тернополі. Попередньо через електронну пошту збирались пропозиції та зауваження від жителів міста, що були розглянуті на слуханнях. На сайті ради можна знайти протокол та трансляцію заходу.

В Ужгороді також провели публічне обговорення проєкту бюджету на наступний рік. Представлення та обговорення показників бюджету відбулось в сесійній залі, зацікавлені громадяни могли долучитися до відеоконференції, а також попередньо надсилати свої пропозиції за допомогою онлайн-форми. Відповідно до оприлюдненого протоколу обговорень та трансліцяї жодної пропозиції від жителів міста не надійшло.

В Хмельницькому бюджетні слухання також провели офлайн в сесійній залі в форматі представлення та обговорення проєкту бюджету. За даними оприлюдненого протоколу слухань, участь в заході взяли 96 осіб, в тому числі депутати міської ради, головні розпорядники бюджетних коштів, представники громадських, ветеранських та волонтерських організацій, жителі громади. Окремо варто відзначити процес планування та роботи з бюджетом у місті. Хмельницька міська рада попередньо затверджує Бюджетний календар щодо підготовки, порядку розгляду та ухвалення бюджету міста на рік з визначеними заходами та термінами їх проведення.

Онлайн обговорення та електронний збір пропозицій та зауважень до проєкту бюджету провели і у Черкасах. Всі заінтересовані громадяни могли попередньо подавати свої пропозиції до кошторису міста через електронну пошту ради, а згодом доєднатися до онлайн-конференції з обговорення. 

Презентація бюджету та його пріоритетів

В Запоріжжі відбулась публічна презентація проєкту бюджету на наступний рік, де присутніх проінформували про головні складові бюджету міста. У заході щодо презентації бюджету взяли участь секретар міської ради, заступники міського голови, керівники виконавчих органів міської ради, комунальних підприємств, депутати міської ради, представники громадськості, засобів масової інформації. Презентація відбулась в одному з міських укриттів, з дотриманням безпекових норм.

Публічну презентацію проєкту бюджету Чернігівської громади на 2025 рік провели для депутатів Чернігівської міської ради та представників громадськості ще 5 грудня. Не дивлячись на те, що повноваження щодо прийняття рішення про бюджет належить міській військовій адміністрації, департамент фінансів здійснює заходи з інформування громади щодо напрацьованого проєкту рішення, що подає на розгляд МВА.

Не вдалося знайти інформацію про залучення громадськості до бюджетного процесу у містах: Івано-Франківськ, Краматорськ, Одеса, Полтава, Рівне, Сіверськодонецьк, Харків та Херсон. 

Проте варто додати, що у Сіверськодонецьку попередньо було оприлюднено проєкт бюджету з пояснювальною запискою, що є винятковою практикою там, де діють військові адміністрації. Зазвичай в таких громадах постфактум на сайтах оприлюднюється відповідне розпорядження начальника МВА щодо затвердження бюджету.
А в Полтаві цього року вперше відбулись відкриті звіти головних розпорядників бюджету громади щодо виконання бюджету за поточний рік. Публічні звіти відбувались за анонсованим графіком 23 та 24 грудня, відеотрансляції можна знайти на сайті міста.

Незважаючи на складну ситуацію, місцеві органи влади продовжують адаптувати свої бюджетні процеси, орієнтуючись на пріоритети, що відповідають вимогам часу, та враховуючи потреби оборони, гуманітарної допомоги і відновлення інфраструктури. Практики залучення громадян у процеси обговорення бюджету через онлайн-консультації, публічні слухання та електронні платформи є важливим кроком до забезпечення прозорості та ефективності використання бюджетних коштів.

Проте не всі міста змогли вчасно затвердити свої бюджети або ефективно залучити громаду до обговорень, що свідчить про певні виклики в управлінні місцевими фінансами під час війни. Окремі громади, зокрема ті, де діють військові адміністрації, стикаються з труднощами у забезпеченні повної відкритості та залучення громадян до процесу, що може впливати на рівень довіри та підтримки з боку населення.

Авторка: експертка Громадського Партнерства "За прозорі місцеві бюджети!"

Альона Єгорова